Ratunku! Kot nasikał mi do łóżka!

Dlaczego tak się stało i co można z tym zrobić?

Przede wszystkim musimy zrozumieć, że nasz kot nie jest złośliwy. Nie zrobił tego specjalnie i z premedytacją, chcąc sprawić nam przykrość. W ten sposób kot sygnalizuje swoim opiekunom, że coś jest nie tak, że coś go boli lub coś go mocno zestresowało. Przyczyn może być wiele, postaram się w tym krótkim artykule przybliżyć te, z którymi możemy spotkać się najczęściej.

Przyczyny zdrowotne

Zawsze, gdy nasz kot zostawi mocz poza kuwetą w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do lekarza weterynarii. Zapalenie pęcherza jest jedną z najczęstszych przyczyn omijania przez koty kuwety. Schorzenie to może powodować silny dyskomfort oraz ból naszego kota i nigdy nie powinniśmy go ignorować. Warto wiedzieć, że także inne choroby mogą powodować takie zachowanie – często kot na swój sposób pokazuje nam, że dzieje się coś złego. Zabierz go do lekarza weterynarii na badanie moczu oraz rutynowe badanie kliniczne wraz z badaniami krwi.

Kuweta

Co kotu może nie pasować w kuwecie? Tak naprawdę wszystko, każdy zwierzak ma swoje indywidualne preferencje co do miejsca załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Poniżej lista rzeczy, które powinieneś sprawdzić:

1) Rozmiar kuwety
Kuweta powinna być duża – im większy jest nasz kot tym odpowiednio większa. Idealny rozmiar kuwety to pojemnik o długości około 1,5 długości ciała kota i o szerokości około 1 długości ciała kota, tak aby nasz mruczek mógł się w środku swobodnie obrócić.

2) Kuweta odkryta lub zakryta
Większość kotów preferuje kuwety odkryte, czują się w nich bezpieczniej, bo widzą co dzieje się wokół. Dodatkowo zazwyczaj łatwiej utrzymać czystość w kuwecie otwartej oraz nie kumulują się w niej tak bardzo nieprzyjemne zapachy.

3) Dostęp do kuwety
Czy kuweta nie stoi wciśnięta w najciemniejszy róg pokoju, do którego ciężko się dostać? A może kuweta stoi w łazience, do której drzwi są czasami zamknięte? Czy nie ma ona zbyt wysokich rantów, co utrudnia kotu wejście do środka (szczególnie ważne jest to u kotów starszych, które mogą mieć problemy z poruszaniem się)? Czy przy kuwecie nie znajdują się „ślepe zaułki”, czy kot w środku może być zaatakowany przez innego kota?

Ostatnio modne są także kuwety z wejściem od góry – nie jest to zbyt wygodne dla kota, a na pewno nie jest fizjologiczne, aby kot musiał do kuwety wskakiwać.
Dostęp do kuwety powinien być łatwy, najlepiej, gdyby kot mógł swobodnie wejść i wyjść z kuwety z trzech jej stron.

4) Czystość kuwety
Powinniśmy na bieżąco sprzątać wszelkie nieczystość oraz odpowiednio często wymieniać cały piasek w kuwecie na świeży. Kot musi chcieć wejść do kuwety i z niej korzystać – a kto chciałby kopać w swoich (albo innego kota) odchodach? Z drugiej strony mycie kuwety zbyt silnymi detergentami także może odstraszać zwierzaka, aby utrzymać czystość wystarczy gorąca woda, ewentualnie z mydłem o delikatnym zapachu.

5) Żwirek
Może kotu nie odpowiada znajdujący się w kuwecie piasek? Najlepiej sprawdzają się żwirki naturalne – drewniane lub bentonitowe, dość drobne i oczywiście bezzapachowe. Żwirki silikonowe mają dość ostre krawędzie i mogą być nieprzyjemne dla kocich łapek. Żwirki zapachowe także nie będą dobrym wyborem, pamiętajmy, że koci nos jest dużo bardziej czuły niż nasz, zapach żwirku może być dla niego zbyt mocny i nieprzyjemny.

6) Ilość kuwet
W domu wielokocim powinniśmy zapewnić zwierzakom odpowiednią ilość kuwet, tak aby każdy kot mógł z nich swobodnie korzystać. Idealnie, jeśli liczba kuwet w naszym domu odpowiada liczbie grup społecznych kotów +1.
Jeśli więc mamy w domu dwa koty, które żyją ze sobą w zgodzie, powinniśmy mieć 2 kuwety. Jeśli mamy w domu 4 koty, które spędzają czas niejako parami, wystarczą nam 3 kuwety. Oczywiście przy kilku kotach w domu, musimy także dobrać liczbę kuwet tak abyśmy nie mieli problemu z utrzymaniem w niech czystości – dlatego nawet jeśli mamy w domu 2 koty, które zgodnie korzystają tylko z jednej kuwety, możemy mieć problem, aby utrzymać ją w zadawalającej dla nich czystości.

Pozostałe sprawy

Kot może oddawać mocz w niepożądanych miejscach także z powodu silnego stresu lub frustracji.
Oddawanie moczu może być w rzeczywistości znaczeniem terenu – zdarza się nie tylko u kotów niekastrowanych. Może także świadczyć o bardzo dużym napięciu emocjonalnym, z którym kot nie może sobie w inny sposób poradzić.
Przyczyn jest bardzo wiele! Wiele jest także strategii radzenia sobie z tym problemem.

Jeśli więc twój kot sika poza kuwetą zrób następujące rzeczy:

1) Umów się na wizytę w gabinecie weterynaryjnym i sprawdź stan zdrowia kota.
2) Sprawdź sprawy związane z kuwetą – widzisz jakieś potencjalne problemy?
3) Jeśli kot jest zdrowy a problem utrzymuje się… Nie czekaj!
Aby jak najszybciej pomóc swojemu kotu umów się na spotkanie z behawiorystą.

KOMUNIKAT

Umawianie nowych konsultacji behawioralnych zawieszone do odwołania.

Wszystkie dotychczas umówione konsultacje odbywają się bez zmian.

Wszyscy moi obecni klienci nie zostaną zostawieni bez opieki - jeśli byłam u Ciebie i twojego kota/kotów na konsultacji, możesz dalej kontaktować się ze mną w przypadku jakichkolwiek pytań czy problemów. Bez problemu możemy umówić także kontynuację konsultacji - drugie czy kolejne spotkanie.